Pátek 3.června

Páteční program bude věnovaný panu Josefovi Konečnému.

Josef Konečný
* 8. září 1946
† 8. září 2020

Josef Konečný pocházel z Čejkovic, kde vyrůstal, navštěvoval základní školu a též mládežnickou kapelu Bedřicha Škrobáka. Zde získal základní muzikantskou průpravu, počínaje hrou na housle a posléze též na dechové nástroje (baskřídlovka, baryton). Později hrával s mnoha různými kapelami Moravského Slovácka a od 70. let pak stabilně s kapelou Juráčkovci pana Františka Juráčka, která doprovázela hodové slavnosti takřka na celém Slovácku. Již jako mladý začal Josef Konečný také komponovat.

Písně i orchestrální skladby pro dechové orchestry či komornější uskupení Josefa Konečného jsou charakteristické takřka výhradně durovou melodikou, jasným a optimistickým laděním, texty, jež psal, zaznívají poetikou Moravského Slovácka a vypovídají mnohdy i o jemném smyslu pro humor. Rád spolupracoval také s moravskými textaři, například se Stanislavem Pěnčíkem, Anastazií Janulíkovou, Rozálií Horákovou, Oto Lukáškem a dalšími.

Po roce 1990 založil svou vlastní malou dechovou hudbu zvaná Šestka. Ke vzniku se váže, že jeden z Konečného hudebních kolegů potřeboval na svatbu svojí dcery malou kapelu asi o šesti muzikantech. Josef Konečný se rozhodl kolegovi vyhovět a Šestka pak už v obsazení 2 křídlovky, 2 baskřídlovky, tuba a bicí, zůstala. Šestka Josefa Konečného se proslavila nejen u nás, ale především v zahraničí, a to hlavně v Rakousku, Německu, Švýcarsku nebo Belgii.

Komponovat začal Josef Konečný v 70. letech 20. století. Inspirací mu byl folklórní život moravského Podluží, jeho sváteční příležitosti i každodennost, bohatá krajina Slovácka a okolí Pálavy, lány polí a vinohrady. Často se ve svých písních vracel ke svým rodným Čejkovicím. Za svůj život napsal, zhudebnil či aranžoval téměř tři stovky písní. Mezi nejznámější patří např.: Anna polka, Až pojedu dědinů, Břeclavské děvčata, Čejkovická dědina, Družstevní, Josefovská, Muzikantova milá, Nechoď k nám, Pálavské vršky, Tenorka, Večer se sklání, Ve vinohradě, Na Lanžhotském poli, Záhorí, Z Tvrdonic a mnoho a mnoho dalších.

Josef Konečný zůstal i přes svou mimořádnou popularitu po celé Evropě skromným a příjemným člověkem, zcela si vědom pomíjivosti tohoto světa. Život jej naučil získat rozumný odstup k dění, které jej potkává a brát vše s humorem. A tak pojďme na skladatele Josefa Konečného takto vzpomínat i my během dnešního večera. S úsměvem a s díky za každou skladbu, kterou na tomto pozemském světě zanechal.