Starý Poddvorov

Starý Poddvorov je malá vesnice s necelým tisícem obyvatel na samém okraji Podluží. Je hraniční vsí tohoto regionu. V době svého vzniku, v roce 1704 byla osídlena Podlužáky, proto se k tomuto regionu hrdě hlásí.

V minulosti byla vyhlášena svými vyšívačkami, jejichž výšivky zdobily kroje mládenců, dívek, žen i mužů širokého okolí. Také činnost malérečky Anny Kašíkové přinesla obci věhlas. Na její činnost navázala současná významná a zručná malérečka Kamila Bartálová.

Obec vynikala především zpěvností svých obyvatel, vždyť jejich písně se nesly každý podvečer celou vsí. Tuto zpěvnost jsme předvedli.

V programu se představí  mladá cimbálová muzika Remíz, který vznikla v roce 2019. Je sice věkem mladá, ale již zvládne doprovázet sbor, sólové zpěváky i verbíře.

Od roku 2018 pracuje v obci smíšený pěvecký sbor Potvoráci jací tací, jehož sbormistryní je Mgr. Světlana Přibilová. I její členové se podílí na kulturních akcích obce, jako Předhodové zpívání, Zarážání hory či Vinobraní, pravidelně koncertují v kostele při různých slavnostních příležitostech.

DFS Kordulka vznikl v roce 1996 při Základní škole ve Starém Poddvorově. Zpracovává folklor Podluží, ale v tancích a písních rád zaskočí do jiných regionů. Od roku 2004 spolupracuje s cimbálovou muzikou Matěje Kůrečky. Vedoucí souboru je od jeho založení Mgr. Miroslava Hajdová a hudebním vedoucím Ing. Oldřich Kůrečka.

Od vzniku dětského folklorního souboru Kordulka v roce 1996 se začala obec intenzivně zabývat folklorem a s tím nám vyrostla spousta výborných zpěváků a verbířů. Chceme tedy představit i naše malé a úspěšné verbíře Sebastiana Herzána, Dominika Herzána a Štěpána Bařinu a zpěvačku Elenu Čechovou.

Na organizaci programu se podílela Mgr. Světlana Přibilová, Mgr. Miroslava Hajdová a Ing. Oldřich Kůrečka.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *